ضوابط پوشش در دانشگاه های جهان بخش سوم :

دانشگاه مدیریت ماهاریشی آمریكا: موهای بلند وپوشش لباس‌های لی مجاز نیست.

موسسه‌ بین‌المللی فناوری سیریندهورن: پوشیدن لباس‌های جین مقبول نیست.

دانشگاه بریستول انگلستان:پوشیدن شلوارهای "لی" و شلوارك مجاز نیست. 

دانشگاه ویرجینیای جنوبی: پوشش دختران و پسران باید عفیف و آراسته باشد.

دانشگاه باب جونز آمریكا: "تاتو كردن " و آرایش بیش‌ از حد قابل قبول نیست.

دانشگاه ادكونل آجاسین نیجریه:پوشیدن هرگونه لباس‌ اندام‌نما "غدغن " است!

دانشگاه مسیحی آبیلن:استفاده ازلباس‌های نامناسب وخلاف شئونات مسیحیت ممنوع

دانشگاه تگزاس آمریكا: آرایش‌های غلیظ و غیرمتعارف ممنوع است.

دانشگاه آكسفورد: لباس باز و بدن‌نما و مدل‌های افراطی مو ممنوع است.

كالج رابرت تركیه: ضوابط مشخص برای موی پسران و اصلاح صورت.

گرین ویل شمالی آمریكا: آرایش‌كردن و پوشیدن لباس‌های اندام‌نما مجاز نیست.


جهت مشاهده ضوابط دانشگاه های مذکور به ادامه مطلب مراجعه فرمائید :








ضوابط پوشش در دانشگاه های جهان - بخش سوم
دانشگاه مدیریت ماهاریشی آمریكا: موهای بلند وپوشش لباس‌های لی مجاز نیست

دانشگاه مدیریت ماهاریشی آمریكا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

دانشگاه مدیریت ماهاریشی آمریكا (Maharishi University of Management) دستورالعمل‌های ذیل را برای پوشش دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه در نظر گرفته است:

* پوشش و وضع ظاهری
پوشش آراسته و توام با وقار، یكی از مهمترین شیوه‌های ادای احترام نسبت به دانش مورد تحصیل، استادان و سایر دانشجویانی است كه شما نیز همچون آنان از نعمت كسب دانش بهره‌مند شده‌اید.
هدف در «دانشگاه ماهاریشی» آن است كه دانشجویان به شیوه مدیران و مدیران ارشد، لباس بپوشند.
در این جا معیار پوشش برای فعالیت‌های مختلف ذكر شده است. معیار پوشش از دوشنبه تا شنبه شامل مواقع ناهار در سالن غذاخوری هم می‌شود.
(روز دوشنبه تا جمعه، ساعت9:45 صبح تا 14:45 بعدازظهر و شنبه، ساعت 10:30 صبح تا 13:15 بعدازظهر)

* مقررات همگانی:
- پوشیدن لباس‌های لی آبی و شلوارك برای حضور در كلاس‌ها، سالن غذاخوری، ساختمان‌های اداری و سایر اماكن عمومی دانشگاه مجاز و مورد قبول نمی‌باشد.
- برای خانم‌ها پیراهن زنانه یا بلوز به همراه دامن یا شلوار همرنگ توصیه می‌شود. دامن و پیراهن‌های زنانه باید حداقل تا زانو یا زیر زانو برسند و به حد كافی بلند باشند. لباس‌های بندی كوتاه و نیز پیراهن‌های ركابی مناسب نمی‌باشند. موی دانشجو باید از یك رنگ متعارف و طبیعی برخوردار باشند. فقط سوراخ كردن نرمه گوش مجاز شمرده می‌شود. ظاهر عمومی فرد باید آراسته و هماهنگ با محیط دانشگاهی باشد.
- برای مردان پوشیدن جلیقه (ژاكت) و پیراهن یقه‌دار و آستین‌دار و استفاده از كراوات توصیه می‌شود. پیراهن ركابی و شلوارك، لباس‌های مناسبی برای استفاده در دانشگاه نیستند. موها باید تا یقه پیراهن كوتاه شوند و از ظاهر و رنگ متعارف و طبیعی برخوردار باشند. بلند كردن و گذاشتن سبیل مجاز است ولی ریش گذاشتن مجاز نمی‌باشد. فقط سوراخ كردن نرمه گوش مجاز شمرده می‌شود. وضع ظاهری عمومی باید آراسته و توأم با اصلاح كامل باشد. استفاده از كفش و پیراهن مردانه برای همه مردان ضروری می‌باشد.
- رنگ موی متعارف و طبیعی، الزامی است.

* پوشش گروهی برنامه هشیاری
از تمامی دانشجویان خواهشمند است در تمامی سالن‌های اجرای برنامه، شلوارهای بلند و پیراهن‌های آستین‌دار برتن كنند.
پوشیدن لباس‌های لی، شلوارك و پیراهن‌های بدون آستین مجاز نیست. لباس‌های فوق‌الذكر باید در عین راحتی نشانگر وقار و متانت نیز باشند.

* قوانین پوشش برای سایر اوقات
در چنین مناسبت‌هایی می‌توانند از رسمیت پوشش خود كمی بكاهند، ولی ظاهر این افراد همچنان باید نشانگر احترامی شایان برای علم و دانش منحصر به فردی كه دانشگاه عرضه داشته است، باشد.

* چند نكته دیگر در موارد ظاهر عمومی
دانشجویان با فرهنگ‌ها و رسوم مختلف اگر طبق بالاترین سطوح معیارهای پوششی جامعه خود لباس بپوشند از آنان استقبال خواهد شد.
آداب پوشش حرفه‌ای بخشی از سرفصل‌های درسی دانشگاه را تشكیل می‌دهد. هر یك از گروه‌های تخصصی دانشگاه می‌توانند برحسب ضرورت و تشخیص خود معیارهای بالاتری نیز برای پوشش معین نمایند.
- پوشش آراسته و تؤام با وقار، یكی از مهمترین شیوه‌های ادای احترام نسبت به دانش مورد تحصیل، استادان و سایر دانشجویانی است كه شما نیز همچون آنان از نعمت كسب دانش بهره‌مند شده‌اید.
- دانشجویان به عنوان نماینده دانشگاه در اماكن عموم شهر، رویدادهای ورزشی، سفرهای میدانی و یا سایر فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و تفریحی می‌باشند.
 
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر كند.
منبع: خبرگزاری فارس، گروه سیاسی، حوزه دانشگاه، 88/10/27 ، شماره:8810210205  
موسسه‌ بین‌المللی فناوری سیریندهورن: پوشیدن لباس‌های جین مقبول نیست.

موسسه‌ بین‌المللی فناوری سیریندهورن تایلند ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

موسسه‌ بین‌المللی فناوری سیریندهورن تایلند علام كرده است، از آنجا كه تنظیم مقررات لباس یك شكل و پوشش دانشجویان بر طبق مقررات پوششی دانشگاه " ثاماسات " (Thammasat University) مفید و مطابق مصالح، تشخیص داده شده است، لذا دانشجویان تشویق خواهند شد تا از فرهنگ پوشش توأم با ادب و احترام تبعیت نمایند و به این ترتیب زمینه احترام به خویشتن و جامعه در آنان ایجاد شده و بر ایشان راه گزینش بهترین رفتار و شیوه‌ی زندگی، الهام‌بخش خواهد شد.

* لباس‌های مناسب
لباس مناسب به لباس‌هایی اطلاق می‌شود كه كاملا پاكیزه و مطابق شأن ادب دانشجو باشند.

* لباس مناسب برای دانشجویان پسر شامل: ـ پیراهن آستین كوتاه یا آستین بلند به رنگ سفید یا خاكستری بدون هر گونه نوار و طرح ( لبه پایینی پیراهن باید داخل شلوار گذاشته شود).
ـ شلوارهای ساده بدون طرح و به رنگ مناسب
ـ كفش‌های پشت و پنجه بسته با طرح و رنگ مناسب كه با جوراب‌هایی با رنگ و طرح مناسب پوشیده شود.

* لباس‌های مناسب برای دانشجویان دختر شامل:
ـ پیراهن زنانه‌ آستین بلند یا كوتاه به رنگ روشن و فاقد هر گونه طرح و نوار رنگی
ـ دامن ساده (نه خیلی كوتاه) یا شلوار با طرح و رنگ مناسب
ـ كفش‌های پشت بسته یا كفش‌های بند‌دار با رنگ و طرح مناسب
تبصره:  موسسه  به  دانشجویان  این  اجازه را می‌دهد كه پیراهن‌های آستین‌كوتاه و آستین بلند تولیدی (SIIT) یا دانشگاه ثاماسات را به تن كنند. لبه این پیراهن می‌بایست داخل شلوار یا دامن قرار گیرد.
موسسه به دانشجویان این اجازه را می‌دهد كه از شلوارهای لی ساده استفاده كنند. لباس‌های لی باید از رنگ و طرح مناسبی برخوردار باشند. دانشجویان مجاز به پوشیدن لباس‌های راه راه، رنگارنگ یا لباس‌های لی مد روز نمی‌باشند.

* لباس های نامناسب
ـ تی‌شرت‌های فاقد یقه و آستین
ـ شلوارك
ـ لباس‌های جین (لی) راه راه، رنگارنگ یا مد روز
ـ پیراهن، شلوار یا دامن توری
ـ صندل
ـ هر گونه كلاه و سرپوش

* پوشش مناسبت‌های رسمی و اداری برای دانشجویان دختر و پسر
ـ لباس رسمی،درمحوطه مؤسسه(SIIT)پوشیدن لباس متحدالشكل دانشجویی یالباس كارگاهی یا هرلباس مناسب دیگری می‌باشد.در امتحانات،پوشیدن لباس متحد‌الشكل دانشجویی الزامی است.
ـ پوشش رسمی، در آزمایشگاه عملی، پوشش منطبق با طرح و شیوه مورد نظر استاد یا ناظر آزمایشگاه است.
ـ همچنین در مناسبات‌های رسمی پوشیدن لباس متحد‌الشكل دانشجویی اجباری است، علاوه بر آن استفاده از كراوات به رنگ آبی تیره همراه با نشان دانشگاه ثاماسات برای دانشجویان پسر الزامی است.
 
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر كند.

منبع: خبرگزاری فارس، گروه سیاسی، حوزه دانشگاه، 88/10/26، شماره:8810220207


دانشگاه بریستول انگلستان:پوشیدن شلوارهای "لی" و شلوارك مجاز نیست.

دانشگاه بریستول انگلیس ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

دانشگاه برستول انگلیس (University of Bristol) در زمینه مقررات پوشش برای دانشجویان پزشكی اعلام كرده است كه مقررات پوشش سه اصل بنیادی دارد:
- بیماران باید احساس اطمینان و اعتماد پیدا كنند كه توسط گروهی از متخصصان تحت معالجه قرار می‌‌گیرند. وضع ظاهری یكی از عوامل جلب اطمینان بیماران است.
- تمامی بیماران باید احساس كنند كه به اعتقادات آنان احترام گذاشته می‌شود. قومیت‌ها، مجامع مذهبی و گروه‌های سنی در نوع پوشش بیماران اثر می‌گذارد. با بیماران باید به گونه‌ای رفتار شود كه در شرایط درمانگاهی و بالینی تا حد امكان، احساس راحتی كنند. پوشش نامناسب می‌تواند توهین و اضطراب غیرضروری به همراه آورد.
- پوشش مورد استفاده باید منطبق با ضرورت‌های بهداشتی و ایمنی بوده تا حفاظت دانشجویان و بیماران تضمین شود.
- به عنوان یك قاعده كلی، مردان باید در محیط بالینی از پیراهن، كراوات و شلوار استفاده قرار دهند. زنان هم می‌توانند پیراهن و بلوز مناسب و راحت با شلوار یا دامن بر تن كنند. لباس بخش‌هایی مانند بخش روانی یا مراقبت از بهداشت كودكان می‌تواند راحت‌تر و غیر رسمی‌تر باشد، ولی از مقررات ذیل حتما باید تبعیت شود:
- لباس باید حداقل بدن را از شانه تا زانو بپوشاند. عریان نمودن بخش بالای سینه ممنوع است.
- دانشجویان باید آگاه باشند كه پوشیدن لباس‌های محرك جنسی می‌تواند توسط برخی افراد به عنوان دعوت برای سخنان و اعمال نامناسب و زشت و توهین‌آمیز تلقی شود. این مسئله به ویژه در بخش‌های نظیر (A&E) كه در آن ممكن است بیماران با ملاقات‌كنندگان، مشروبات یا داروهائی را مصرف كرده باشند،‌ حساس‌تر است. بنابراین لباس دانشجو باید مناسب و متعارف باشد.
- لباس‌ها باید تمیز و اتوكشیده باشند.
- كفش‌ها نیز باید تمیز و مرتب باشند. طبق علاقه شخصی خود از كفش‌هایی كه پوشیدن آن راحت است، استفاده كنید. البته كفش ورزشی مجاز نیست. پوشیدن كفش جلو بسته خطر صدمه به انگشتان پا را كاهش می‌دهد.
- زیورآلات باید در كمترین میزان ممكن مورد استفاده قرار گیرد. گوشواره‌های آویزان و نیز سوراخ كردن اعضای صورت نامناسب و ممنوع است.
- لباس‌ها نباید جلوی حركات آزادانه فرد را بگیرند.
- لباس‌ها نباید حاوی علائم، نشان‌ها و تصاویر برجسته باشند.
- پوشیدن شلوارهای كماندویی، لی و شلوارك نامناسب است.
- موها باید تمیز بوده و در صورت بلند بودن، باید آنها را در پشت سر ببندند.
- یك روپوش سفید باید توسط دانشجو طبق مقررات بخش‌ها و قسمت‌ها پوشیده شود.
- كارت شناسایی همواره باید در معرض دید قرار گیرد.

توجه كنید كه هرچند مقررات، مربوط به محیط كار بالینی است اما به هرحال اگر شما برای كار دیگری نظیر بیماران وارد این بخش‌ها می‌شوید، باید اطمینان حاصل كنید كه لباس شما توهینی به كاركنان، بیماران یا ملاقات‌كنندگان تلقی نشود.
 
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر كند.
منبع: خبرگزاری فارس، گروه سیاسی، حوزه دانشگاه، 88/10/26 ، شماره:8810211189 http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8810211189
دانشگاه ویرجینیای جنوبی: پوشش دختران و پسران باید عفیف و آراسته باشد.

دانشگاه ویرجینیای جنوبی آمریكا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

دانشگاه ویرجینیای جنوبی آمریكا (Southern Virginia University) اعلام كرده است كه این دانشگاه آماده ارائه آموزش در محیط پایدار با استانداردهای افتخار‌آمیز است و دانشجویانی كه به این دانشگاه می‌آیند موظفند با این قوانین زندگی كنند كه شامل:
صداقت در رفتار فردی و دانشگاهی
زندگی همراه با پرهیزگاری
پرهیز از الكل، تنباكو، چای، ‌قهوه و داروهای غیرمجاز
احترام به حقوق دیگران
رعایت قانون وسیاست‌های دانشگاه
حفاظت از وسایل دانشگاه
رعایت پوشش واستانداردهای دانشگاه

سیاست‌های خاص مطرح شده در قوانین عبارتند از:
1- استانداردهای صداقت
2- استانداردهای تعهد
3- استانداردهای پوشش و لباس
نخستین قانون دانشگاه ویرجینای جنوبی "صداقت "‌است دانشجویان به دانشگاه می‌آیند تا نه تنها فكر خود را بهبود بخشند دانش كسب كنند و مهارت‌هایی كه در زندگی به انسان‌ كمك خواهد نمود، بیاموزند بلكه شخصیت آنها را نیز بسازد.
دانشجویان باید در تمام امور دانشگاه و در تعامل با دیگران صادق باشند. ما بدنبال این نیستیم كه دیگران را فریب دهیم. دروغ بگوییم. دزدی كنیم یا شایعات مضر پراكنده كنیم.
سوءاستفاده از كامپیوترهای دانشگاه شامل اینترنت و خدمات رسانه‌های كه باعث نقض قوانین فدرال و سوءاستفاده از اطلاعات كنترل شده می‌شود، تجاوز به قوانین است و باعث تحریم و جریمه خواهد شد.
از دانشجویان انتظار می رود تا در تمام اوقات به نوعی لباس بپوشند كه نشان دهنده عزت نفس آنها و احترام به دانشگاه باشد. پوشیدن یك پیراهن دكمه دار كه داخل شلوار است یا یك پلیور با شلوار راحتی مناسب الزامی است (جین مناسب نیست). پوشیدن جوراب به همراه كفش ضرورت دارد (كتانی یا صندل مناسب نیست) گردنبند غیرمناسب مجاز نیست. این حق امور اداری است كه تشخیص دهد كه آیا لباس خاصی قابل قبول است یا خیر و دانشجویان را راجع به این تصمیم مطلع سازد.

معیارهای پوشش و آراستگی
پوشش و آراستگی مردان و زنان باید همیشه عفیف، آراسته و تمیز باشد. عفاف و نظافت، فاكتورهای ارزشی مهمی هستند كه مقام، مرتبه و شان عقاید و اصولمان را منعكس می‌كند.
 
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر كند.
منبع: خبرگزاری فارس، گروه سیاسی، حوزه دانشگاه، 88/10/25، شماره:8810220746
http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8810220746




دانشگاه باب جونز آمریكا؛ "تاتو كردن " و آرایش بیش‌ از حد قابل قبول نیست.

دانشگاه باب جونز آمریكا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

دانشگاه باب جونز آمریكا (Bob Jones University) دستورالعمل‌های زیر را درباره پوشش و رفتار دانشجویان این دانشگاه اعمال می‌كند:
ضوابط پوشش برای آقایان:
پوشش عمومی
موها باید به سبك مرسوم و سنتی باشند. تراشیدن،‌خط انداختن و انداختن و آشفته و درهم برهم كردن موها مجاز نمی‌باشد. همچنین رنگ كردن یا های‌لایت‌ كردن موها ممنوع است.
اندازه خط ریش نباید پایین‌تر از گوش باشد. از‌ آقایان انتظار می‌رود تا تمیز و اصلاح كرده باشند استفاده از گردنبند، گوشواره ودستبند برای آنان مجاز نمی‌باشد.
استفاده از كلاه در محوطه داخل دانشگاه به غیر از باشگاه ممنوع می‌باشد.
هر گونه تتو (تاتو) و سوراخ كردن بدن غیر قابل قبول می‌باشد.
پوشش صبح‌ها عبارت است از:
پیراهن رسمی (به غیر از كتان راه راه و یا جین) همراه با كراوات
شلوار تمیز غیررسمی (به غیر از جین، شلوار مارك كارگو و شلوارهای گشاد وناموزون)
كفش رسمی یا كفش چرم ساده و معمولی
پولیور به طوری كه یقه پیراهن وگره كراوات مشخص باشد.

پوشش بعداز ظهر عبارت است از:
پیراهن رسمی یقه‌دار
شلوار غیررسمی مرتب
كفش رسمی یا غیررسمی (غیر از صندل و دمپایی‌های سرپایی slides)
كفش ورزشی ساق‌دار
پولیور یا گرمكن ورزشی
تبصره: جین‌های تك رنگ به همراه یك بلوز یقه‌دار بیرون از محوطه دانشگاه قابل قبول می‌باشد.
پوشش ویژه زمان تفریح وكار عبارت است از:
انواع جین، تی‌شرت و شلوارك در اماكن ورزشی (این مورد شامل دانشجویان تماشاچی نمی‌شود)
بلوزهای ورزشی بدون آستین (البته تنها در فعالیت‌های داخل سالن)
كفش‌ ورزشی مناسب
پوشش روز یكشنبه عبارت است از:
كت، كراوات و پیراهن رسمی
كفش رسمی
شلوار رسمی

ضوابط پوشش برای خانم‌ها
پوشیدن پیراهن ساده معمولی یا بلوز و دامن برای خانم‌ها مجاز می‌باشد. البته در محوطه خارج از دانشگاه و بعضی فعالیت‌های تفریحی شلوار هم می‌توان پوشید.
تاپ‌ها باید به اندازه كافی بلند باشند تا شكم و ناف، ‌مشخص نباشد.
آستین الزامی است. پیراهن و تاپ بدون آستین یا آستین حلقه‌ای را باید به همراه یك بلوز آستین‌دار یا ژاكت یا پولیور به تن كرد.
خط یقه لباس، نباید بیش از 4 انگشت پایین‌تر از گردن باشد.
اندازه دامن یا هر گونه لباس باز دیگری نباید كوتاه‌تر از سر زانو باشد.
دامن راه راه كتاب برای پوشش غیررسمی مناسب می‌باشد.(البته نه در كلاس یا مراسم رسمی).
امكان استفاده از شلوار گشاد بین خانم‌های مقیم خوابگاه در زمان ورزش و بیرون از محوطه‌ دانشگاه (هر جا كه مناسب است) وجود دارد.
دانشجویان خوابگاهی هنگام شركت در فعالیت‌های ورزشی كه فیزیك و پایداری بدن در آنها مهم است (مانند اسكی و اسكیت روی یخ) می‌تواند شلوار جین گشاد بپوشند.
شلوارك را تنها داخل خوابگاه یا مركز تندرستی می‌توان به تن كرد.

اندازه گشادی لباس
كلیه پیراهن‌ها، دامن‌ها، شلوارها و پیراهن‌های مردانه باید به میزان مناسب گشاد باشند(حداقل سه اینچ آزادی داشته باشد).

سایر ضوابط
استفاده از لباس و پوشش نازك تنها زمانی امكان‌پذیر است كه با پوشش همرنگ و همسان دیگری همراه باشد.
در مواقعی كه دانشجویان پسر كت و كراوات بر تن دارند مثل مراسم عبادی روز یكشنبه، تك‌خوانی‌ها، كنفرانس‌ها، مراسم جشن پایان تحصیل و ... پوشیدن جوراب الزامی است.
پوتین‌های ارتشی، پوتین‌های هاكی یا كفش‌هایی با این ظاهر، قابل قبول نمی‌باشند. صندل چوبی و كفش‌هایی كه بین انگشت‌های آنها بند دارند، تنها زمانی كه خانم‌ها نیاز به پوشیدن جوراب ندارند، مجاز می‌باشند. صندل‌های طبی از جنس لاستیك، پلاستیك و غیره در مكان عمومی مجاز نمی‌باشد.
مدل‌های مو باید مرتب، منظم و متشخصانه باشند.از كوتاه كردن موها به سبك مد روز و بسیار كوتاه كه مدل موهای مردانه را به ذهن متبادر می‌‌سازد یا به فرد جلوه‌ای مردانه می‌بخشد بپرهیزید.
تاتو كردن و سوراخ نمودن اعضای بدن (به غیر از سوراخ كردن گوش) در زمان دانشجویی قابل قبول نیست. استفاده از گوشواره‌ها تنها در نرمه گوش (حداكثر یك جفت در هر گوش) امكان پذیر است.
آرایش بیش از حد قابل قبول نمی‌باشد.
 
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر كند.
منبع:خبرگزاری فارس، گروه سیاسی، حوزه دانشگاه، 88/10/23 ،شماره:8810230144
http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8810230144





دانشگاه ادكونل آجاسین نیجریه؛ پوشیدن هرگونه لباس‌ اندام‌نما "غدغن " است!

دانشگاه ادكونل آجاسین نیجریه ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

دانشگاه ادكونل آجاسین نیجریه (Adekunle Ajasin University) دستورالعمل‌های زیر را درباره پوشش و رفتار دانشجویان این دانشگاه اعمال می‌كند:
دانشگاه ادكونل اجاسین، خواهان ایجاد تصویر فرهنگی و اجتماعی مناسبی از خود در داخل و خارج از دانشگاه است. در این بخش پوشش مناسب دانشجویان مورد بحث است.این گفته كه جامه و لباس نمایانگر شخصیت انسان است، مطلب بسیار واضح و درستی برای همه دختران و پسران و زنان و مردان است.
دانشگاه برای دانشجویان خود پوشش و ظاهری آراسته قائل است. اما انتظار دارد تا دانشجویان از آنچه كه بنا به موقعیت و شرایط خود به شكلی آراسته و مناسب ظاهر شوند.
تحولات امروزی در سبك پوشش دانشجویان موجب بروز برخی رفتارها و هنجارهای نابجا و غیرعادی از سوی آنان می‌شود. به طور مثال پوشش برخی از دانشجویان دختر را می‌توان نامناسب خواند. پوشش‌های زرق و برق‌دار، ظاهری نامرتب را نمایان می‌سازد. دانشجویان پس نیز از این قاعده مستثنی نیستند آنها حلقه‌هایی به گوش و بینی خود می‌اندازند موی خود را می‌بافند و در كلاس‌های درس، سالن‌های كنفرانس و برخی مجامع عمومی تی‌شرت‌های كثیف و نامناسب همراه با شلوار جین و دمپایی حمام می‌پوشند.
همچنین اعضای برخی از احزاب،‌ فرق و دسته‌ها نیز در حین سخنرانی‌ها، كنفرانس‌ها، كلاس‌های آزمایشگاه و حتی در طول امتحانات و آزمون‌ها صورت خود را می‌پوشانند.
بسیاری از این موارد خصایص فرهنگی و مدهای روز،‌زودگذرند كه در محوطه دانشگاه مدت زیادی دوام نخواهد داشت. بنابراین دانشگاه تصمیم گرفته است ضوابط پوشش ذیل را در محوطه‌ی دانشگاه اجباری نماید:
پیراهن‌ها و لباس‌های رسمی مرتب، محترمانه و شایسته‌ای كه متناسب و مناسب محیط مورد نظر است باید در محوطه دانشگاه پوشیده شود.
پیراهن‌های شیك رایج تا زمانی كه ضابطه پوشش عمومی را نفی نكنند مجاز هستند.
دانشجویان واحدهای حرفه‌ای مانند حقوق، حسابداری، بانك و مالی یا غیره باید متناسب با حرفه خود لباس بپوشند.
دانشجویان هنرهای نمایشی، طراحی و تبلیغات تنها می‌توانند لباس‌های هنری و تولیدی خود را در طول مدت اجرای جشنواره‌ها به تن كنند.
لباس ویژه فرق و گروه‌های مذهبی را تنها می‌توان در طول زمان مراسم و خدمات‌مذهبی به تن كرد. چنین لباس‌هایی را نباید برای كنفرانس‌ها، در كتابخانه، در سالن امتحانات و یا غیره پوشید.
دانشكده و دپارتمان‌هایی كه لباس ایمنی و محافظ خاصی را نیاز دارند(‌از قبیل پیشبند، شلوار كار، دست‌كش، پوشش حفاظتی بینی و سر و ...) باید رسما ضوابط را به دانشجویان خود ابلاغ كنند.
نوع پوشش‌های ورزشی مخصوص قهرمانان و ورزشكاران زن و مرد، باید رسما به این دسته از دانشجویان ابلاغ شود تا در ورزش‌ها و بازی‌ها استفاده كنند.
هرگونه لباسی كه از نظر جنسی تحریك‌آمیز و شهوت‌انگیز باشد مانند لباس‌هایی كه بدن‌نما هستند و اندام بدن را نمایان می‌سازند (بخصوص در دختران) ممنوع می‌باشد.
استفاده از گوشواره و بافتن مو از سوی دانشجویان پسر، قدغن می‌باشد.
استفاده از پوشش‌های خاص از قبیل تی شرت مشكی، بازوبند مشكی، كلاه‌های مخصوص پسرانه، روسری‌ها و جین‌های كار شده دخترانه و مواردی از این قبیل كه نشان دهنده تعلق این افراد به گروه یا دسته‌ای مخفی باشد نیز ممنوع است.
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر كند.
منبع: خبرگزاری فارس،گروه سیاسی، حوزه دانشگاه، 88/10/23 ، شماره:8810220873
http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8810220873






دانشگاه مسیحی آبیلن:استفاده ازلباس‌های نامناسب وخلاف شئونات مسیحیت ممنوع

 دانشگاه مسیحی آبیلن آمریكا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، دانشگاه مسیحی آبیلن آمریكا دستورالعمل‌های زیر را درباره پوشش و رفتار دانشجویان این دانشگاه اعمال می‌كند:
دانشجویان ترغیب می‌شوند تا لباس خود را به عنوان یك مسیحی معتقد و با نگرشی كامل و بالغ انتخاب كنند. همچنین دانشگاه تلاش می‌كند تا دانشجویان را برای مشاغل حرفه‌ای، آماده و مهیا كند.
بنابر این بخشی از روند آموزشی، فراگیری رعایت پوشش مناسب است. راهكارهای زیر به دانشجویان كمك می‌كند تا راجع به لباس و ظاهر خودشان در محوطه دانشگاه و كلاس، عبادتگاه و تمام فعالیت‌های دانشگاه مانند رویدادهای ورزشی تصمیم بگیرند.
ـ از تمام دانشجویان و كارمندان انتظار می‌رود تا لباس مناسب مسیحیت بپوشند. لباس باید مطلوب باشد. دامن باز، شلوارك، تاپ، مجاز نمی‌باشد.
ـ سوراخ كردن بدن به هر شكل یكی از نگرانی‌های متخصصین بهداشت می‌باشد و در برخی موارد برخلاف شریعت مسیحیت می‌باشد. آسیب رساندن یا سوراخ كردن افراطی بدن نهی می‌شود.
ـ در طول ساعات كاری، كاركنان و دانشجویان باید مطابق با آیین‌نامه ابلاغی مربوط به بخش خود، لباس بپوشند.
ـ امكان پوشیدن شلوارك در محوطه دانشگاه، در خلال كلاس‌ها و دیر وجود دارد. البته اندازه شلوارك و دامن خانم‌ها باید مطابق با استاندارد تا زیر زانو، تمیز و مناسب باشد.
ـ لباس ورزشی مناسب در كلاس‌های ورزشی و در محل‌های مربوطه می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
ـ لباس‌هایی كه روی آنها تبلیغات نامناسب، عكس‌ها یا نوشته‌هایی كه مسیحیت را هتك حرمت می‌نماید چاپ شده، ممنوع است.
ـ از دانشجویان خواسته می شود تا در زمان عبادت، كلاه خود را بردارند.
ـ ممكن است مسئولین، پوشش بیشتری را در ارتباط با لباس دانشجویان در كلاس‌های خودشان اعمال كنند.
ـ دستورالعمل و اجرای مقررات پوشش از مسئولیت‌های جامعه دانشگاه می‌باشد. سئوالات راجع به تبیین و اجبار این استانداردها باید به رئیس دانشكده سپرده شود.
 
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر كند.

 منبع: خبرگزاری فارس،
گروه سیاسی، حوزه دانشگاه،88/10/22 ، شماره:8810220051
http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8810220051





دانشگاه تگزاس آمریكا؛ آرایش‌های غلیظ و غیرمتعارف ممنوع است.

دانشگاه تگزاس آمریكا ضوابط و مقررات خاصی را برای پوشش دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته و دانشجویان نسبت به رعایت این ضوابط ملزم هستند.

دستورالعمل‌های زیر در مورد رفتار و پوشش كه برگرفته از نظام مراقبت بهداشتی - روانی «هرمان» است برای تمامی دانشجویان دانشگاه تگزاس و دانشكده علوم پزشكی هیوستون، موضوعیت خواهد داشت. این دستورالعمل‌ها عبارتند از:

رعایت ادب و احترام
- احوالپرسی و سلام به دیگران در راه‌ها، آسانسورها و محل‌های فعالیت با استفاده از كلمات محبت‌آمیز و لبخند.
- كمك به افراد در پیدا كردن مسیر.
- رعایت حریم خصوصی افراد و حفظ وقار.
- در زدن و منتظر پاسخ شدن قبل از ورود به قسمت‌ها.
- تحمل بالا و سعه صدر در برابر تفاوت‌های فرهنگی.
طرح گفتگو در مورد مسائل سری و حساس بیماران فقط با كسانی كه نیاز اساسی به كسب اطلاع در این زمینه دارند. این كار به طور خصوصی بوده و نباید هیچگاه در مجامع و اماكن عمومی صورت پذیرد.

تخصص‌مداری
- ارائه تصویری مثبت از حرفه
- استفاده از برچسب و كارت‌های شناسایی بر روی لباس به نحوی كه اسم در همه حال به راحتی قابل رؤیت باشد.
- محدود كردن خوردن،‌ آشامیدن و سیگار كشیدن در اماكن مجاز
- اجتناب از گفتگو و صحبت‌های شخصی با همكاران در حین ارائه خدمات بهداشتی - درمانی
- پرهیز از هرگونه اظهارنظر نامناسب در مورد بیماران، همكاران یا پزشكان.

وضعیت ظاهری
- موها باید تمیز، مرتب و به رنگ طبیعی باشند.
- موها را نباید به رنگ‌های غیرطبیعی درآورد.
- زیورآلات موها باید متعارف و با خوش‌سلیقگی استفاده شود.
- موهای بلند باید در پشت سر جمع شده و پوشانده شوند.
- ریش باید كوتاه و مرتب شوند، سبیل گذاشتن مجاز است ولی نباید مانع از كاربرد ابزارهای حفاظتی و ایمنی فردی شود.

بهداشت روزانه
- بهداشت روزانه شامل مواردی نظیر نظافت دندان‌ها، موها، لباس‌ها، بدن و استفاده از خوشبوكننده‌های ضد عرق می‌باشد.
- لباس و پوشش باید تمیز و اتو كشیده و در وضعیت مناسبی باشد.

ناخن‌ها
- ناخن‌ها باید متعارف و مناسب باشند (از نوك انگشت بیش از نیم اینچ طول نداشته و به طور كامل سوهان زده و فاقد لبه تیز باشند).
- استفاده از زیورآلات ناخن و ناخن مصنوعی ممنوع است.

عطریات
- استعمال عطر، توسط زنان و مردان مجاز است، به شرط آنكه بوی ملایم داشته و برای مخفی كردن بوی بدن مورد استفاده قرار نگیرند.

آرایش
آرایش باید برای بهبود زیبایی و ظاهر طبیعی فرد به كار رود و نباید موجب كاستی در ظواهر شخص گردد.
- آرایش‌های غلیظ و نامتعارف مجاز نمی‌باشند.

زیور‌آلات مجاز
- ست ازدواج و یك حلقه
- یك گردنبند و زنجیر ساده
- یك ساعت مچی
- استفاده از بیش از دو گوشواره در هر گوش ممنوع می‌باشد همچنین سوراخ كردن بدن فقط در گوش‌ها مجاز است و سوراخ كردن اعضای دیگر در صورت قابل رؤیت بودن مجاز نیست.

دامن
- طول دامن نباید از 3 اینچ بالای زانو كوتاه‌تر بوده و نباید بیش از حد تنگ باشد.
- دامن‌های چاكدار، پیراهن و شلوارك قابل قبول هستند، به شرط آنكه خیلی تنگ و چسبان نبوده و در حیطه مقررات پوشش باشند.

شلوار
- شلوار نباید تنگ و چسبان باشند.
- پوشیدن شلوار كتان از هر رنگ، شلوار كشی و ورزشی، جوراب شلواری، لباس زیر و عرق‌گیر، مجاز نمی‌باشد.

كفش
- كفش‌ها باید تمیز و نسبتا نو باشند.
- پاشنه كفش نباید از سه اینچ بلندتر باشند.
- صندل‌های راحتی و دمپایی‌های كتانی نباید پوشیده شوند.
- كفش‌های تنیس چرمی در رنگ‌های متعارف قابل قبول است.

مقررات دیگر
- پوشیدن لباس‌های بدن‌نما مجاز نیست.
- عینك‌های آفتابی را در فضای مسقف به شرطی می‌توان استفاده كرد كه پزشك آن را تجویز نموده یا برای انجام كار ضرورت داشته باشند.
- تمامی خالكوبی‌های بدن، باید به نحوی پوشانده شوند كه قابل رویت نباشند.
- پوشیدن جوراب‌های زنانه و مردانه ضروری است. اما پوشیدن جوراب‌های زنانه تزئینی و طرح‌دار (نظیر جوراب توری و غیره) مجاز نیست.
 
* حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس قصد دارد، به مرور، طی امروز و روزهای آتی ضوابط پوشش در بیش از 100 دانشگاه دنیا را منتشر كند. 
انتهای پیام/ خبرگزاری فارس، گروه سیاسی، حوزه دانشگاه،88/10/22 ، شماره:8810211269




تاریخ : دوشنبه 5 آذر 1397 | 03:58 ب.ظ | نویسنده : کانون عفاف و حجاب | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic